Úvod

Výpočet viditelnosti patří mezi jednu z nejzákladnějších GIS analýz probíhajících nad digitálním modelem terénu. V historii bylo těchto analýz využíváno především k vojenským účelům. S rozšířením GIS do soukromé sféry se objevila velice široká škála využití v mnoha oborech lidské činnosti.

Své uplatnění naleznou analýzy viditelnosti také v cestovním ruchu. A právě v této oblasti více než v které jiné závisí na propracovaném způsobu vizualizace výsledků. Sebekvalitnější výpočet může být v praxi nepoužitelný a to v případě, že jeho výsledek nedovedeme vhodně zobrazit a zpřístupnit cílové skupině uživatelů.

Nástroje Google Earth a Google Maps si za relativně krátkou dobu své existence získaly u široké veřejnosti značnou popularitu. Jejich velkou výhodou je také neustálé zpřesňování podkladových dat a vznik nových funkcí.

Pokud se řekne výhled, viditelnost nebo rozhledna, většina z nás si představí rozhlednu na vysokém kopci s výhledem do údolí. Práce studuje analýzy viditelnosti v území ORP Olomouc, tudíž na „placaté Hané“. I přesto je zde spousta míst s krásným výhledem do krajiny, o kterých mnohdy ani místní nemají ponětí.

O velkém potenciálu tohoto území však svědčí i fakt, že v loňském roce byla zbudována vyhlídková věž v Přáslavicích a letos začne výstavba rozhledny na Velkém Kosíři.

Autor doufá, že výsledky magisterské práce budou využitelné pro propagaci Olomouckého regionu, a třeba se na jejich základě alespoň začne uvažovat o stavbě dalších rozhleden.